Dla Polaków wiek XIX to okres niewoli i życia bez własnego państwa. Postawił on przed nami słynny dylemat: bić się, czy nie bić? Innymi słowy: organizować powstania, zbrojnie wydrzeć niepodległość znienawidzonym zaborcom, czy może zadbać o gospodarczy i kulturalny rozwój kraju, przygotowujący nas na perspektywę odrodzenia państwa? A może podjąć z zaborcami współpracę? Tylko na jakich zasadach? Gdzie kończy się troska o pokojowy rozwój, a zaczyna kolaboracja? Te dylematy oraz sposoby, w jakie Polacy odpowiadali na historyczne wyzwania w praktyce oraz ich skutki, omawia w Akademii kurs historii XIX w.
Wiek XIX nazwano jednak także „wiekiem pary i elektryczności”, wiekiem wykuwania się nowoczesności – z jej dynamiczną gospodarką, nierównościami społecznymi, imperiami kolonialnymi i zapierającymi dech w piersi odkryciami naukowymi.
Nasz kurs w sposób pewny i kompetentny przeprowadzi Cię przez krajobraz tej skomplikowanej epoki, zarówno w wymiarze historii Polski, jak i świata. Nasze wykłady, ćwiczenia i dodatkowe materiały pozwolą Ci zgłębić wiedzę na temat XIX w. z zakresie podstawy programowej oraz wychodząc poza nią, w stronę nieco bardziej ambitnych eksploracji.
Autor kursu: Jan Wróbel