![](https://akademiauczymysie.pl/wp-content/uploads/2024/11/wyklady_ng-1-1024x373.png)
Matura z języka polskiego zbliża się wielkimi krokami, a Ty wciąż czujesz się nieprzygotowany? Przeraża Cię nadmiar wiedzy: epok, prądów literackich, dzieł i pisarzy? A może chcesz tylko powtórzyć materiał i dowiedzieć się więcej niż wymaga tego podstawa programowa? Język polski online w Akademii.
W każdej sytuacji pomogą Ci wykłady Akademii z języka polskiego dla maturzystów! Wybitni badacze literatury i nauczyciele z wieloletnim stażem przygotowali je specjalnie dla uczniów, szykujących się do zdania matury. To poręczny przewodnik, który krok po kroku, epoka po epoce, w sposób uporządkowany poprowadzi Cię przez meandry wiedzy na temat polskiej i światowej tradycji literackiej. Nasze wykłady pokrywają całość materiału, potrzebnego do zdania egzaminu dojrzałości z języka polskiego: od Homera po Czesława Miłosza. Zawierają jednak znacznie więcej wiedzy, która pozwoli Ci nie tylko bez stresu podejść do matury, ale i prawdziwie zabłysnąć na zbliżającym się egzaminie! Wejdź śmiało z Akademią do barwnej republiki pisarzy i poetów!
Dlaczego warto wybrać nasze wykłady?
- Kompleksowe Materiały: Nasze wykłady obejmują cały materiał wymagany na maturze z języka polskiego, od Homera po Czesława Miłosza.
- Znacznie Więcej: Zawierają również dodatkową wiedzę, dzięki której nie tylko podejdziesz do matury bez stresu, ale także masz szansę zabłysnąć na egzaminie.
- Eksperci w Swojej Dziedzinie: Pracuj z najlepszymi. Nasza kadra to wybitni specjaliści w zakresie literatury i dydaktyki.
- Łatwość Nauki: Przejrzysta i uporządkowana forma wykładów ułatwia przyswajanie wiedzy, prowadząc Cię krok po kroku przez wszystkie niezbędne zagadnienia.
Co zyskasz ucząc się z nami?
- Zrozumienie Literackich Prądów i Epok: Odkryj chronologiczny rozwój literatury i jej główne nurty.
- Analiza Dzieł: Dogłębne omówienie dzieł literackich, które pojawiają się na maturze.
- Pisarze i Poeci: Poznaj biografie i kluczowe prace najważniejszych twórców.
- Techniki Pisania: Naucz się tworzyć doskonałe wypracowania, analizy oraz interpretacje.
![Matematyka - wykłady, filmy, ćwiczenia i zadania](https://akademiauczymysie.pl/wp-content/uploads/2024/11/1-1-1024x458.png)
Pierwsze dostępne działy to:
Kolejne materiały będą systematycznie dodawane na naszej platformie.
Nie czekaj! Wejdź śmiało z Akademią do barwnej republiki pisarzy i poetów i przygotuj się do matury z języka polskiego jak nigdy dotąd! Odwiedź naszą stronę, aby dowiedzieć się więcej i rozpocząć swoją podróż po literackich szlakach. Z nami zdasz maturę z pewnością siebie i z głębokim zrozumieniem literatury!
![Matematyka - wykłady, filmy, ćwiczenia i zadania](https://akademiauczymysie.pl/wp-content/uploads/2024/11/1-2-1024x480.png)
Początki greckiego świata i greckiej tradycji literackiej giną w pomroce dziejów. Niektórzy kwestionują nawet historyczne istnienie autora tak ważnego jak Homer. A jednak to właśnie na tym tak niepewnym, zbudowanym na ocalałych dziełach i fragmentach, dorobku, w którym historia nieustannie przeplata się z mitem, ufundowana została kultura całego świata zachodniego. Motywy mityczne takie, jak: podróż Odyseusza do Itaki, tragiczna historia Edypa i Antygony, dramat miłości Orfeusza i Eurydyki, czy porwanie Kory przez Hadesa powracają w rozmaitych wariacjach w naszej literaturze aż po dzisiejszy dzień. Dlatego każdy wykształcony człowiek powinien znać bogaty świat starogreckiej kultury, w którym zakodowana jest mądrość, jaką przez wieki karmiły się kolejne pokolenia Europejczyków.
Dzięki kursowi literatury i kultury antycznej w Akademii dobrze – zgłębiając podstawę programową i wychodząc poza nią – zapoznasz się ze wspaniałymi osiągnięciami greckiego ducha. Dowiesz się, czym są mity oraz poznasz najważniejsze z nich. Zanurzysz się w świat homeryckich eposów i attyckiego teatru.
Na cykl wykładów zapraszają prof. Bartłomiej Czarski oraz dr Michał Bizoń.
![Matematyka - wykłady, filmy, ćwiczenia i zadania](https://akademiauczymysie.pl/wp-content/uploads/2024/11/1-3-1024x481.png)
Średniowiecze to najdłuższa epoka w dziejach kultury europejskiej – trwała około 1000 lat! Niegdyś owiana złą sławą, uznawana za tzw. „ciemne wieki”, dziś przez historyków i badaczy kultury uważana jest za czasy pełne fascynujących zjawisk artystycznych. Błyskotliwe wykłady cenionego znawcy kultury staropolskiej, prof. Krzysztofa Koehlera, składają się z panoramicznego przedstawienia kultury średniowiecznej, opisu najważniejszych i najbardziej charakterystycznych zjawisk, autorów i dzieł literatury europejskiej tamtego czasu, a ponadto ze szczegółowego omówienia życia literackiego w średniowiecznej Polsce. Prof. Krzysztof Koehler to nie tylko niezrównany znawca kultury średniowiecznej, przekazujący wiedzę w sposób kompetentny i przystępny, ale i doskonały wykładowca. Podczas jego wystąpień nie sposób się nudzić! Poznaj z Akademią tajemniczą literaturę wieków średnich, pełną rycerskiego zapału, religijnych uniesień i ostrego dowcipu, nieoszczędzającego spraw najważniejszych i najbardziej wzniosłych!
Na cykl wykładów zaprasza prof. Krzysztof Koehler.
![Matematyka - wykłady, filmy, ćwiczenia i zadania](https://akademiauczymysie.pl/wp-content/uploads/2024/11/1-4-1024x480.png)
Renesans był śmiałym ruchem kultury europejskiej, która – poprzez sięgnięcie do swoich starożytnych korzeni – pragnęła odnowić własne źródła. Próba zakorzenienia w antycznych wzorcach paradoksalnie zaowocowała bujnym rozkwitem zupełnie nowych osiągnięć w sztuce i nauce. To niezwykłe bogactwo w sposób fascynujący przedstawia prof. Krzysztof Koehler w swoich wykładach, nagranych specjalnie dla Akademii. Dzięki naszym wykładom zrozumiesz, jakie były źródła renesansowej innowacyjności, jakie zjawiska historyczne i polityczne ukształtowały kulturę XV. i XVI. w., a także w czym wyraził się geniusz literatury tamtego czasu. Ze szczególną uwagą prof. Koehler przygląda się wspaniałym osiągnięciom piśmiennictwa polskiego Renesansu, a zwłaszcza dziełu Jana Kochanowskiego, który, jak nikt inny, dał doskonały przykład humanistycznej postawy wobec Boga, natury i człowieka. Dzięki wykładom prof. Koehlera przygotujesz się do klasówek i matury z języka polskiego i naprawdę poznasz jedną z najbardziej twórczych epok w dziejach zachodniej kultury.
Na cykl wykładów zaprasza prof. Krzysztof Koehler.
![Matematyka - wykłady, filmy, ćwiczenia i zadania](https://akademiauczymysie.pl/wp-content/uploads/2024/11/1-5-1024x484.png)
Romantyzm to czas fascynujących, bujnych indywidualności twórczych. Romantyczne odczuwanie świata wiązało się z docenieniem uczuć, intuicji i wyobraźni jako sił, dzięki którym człowiek głębiej poznać może rzeczywistość. Romantyczna wrażliwość wyrosła także z oporu wobec ducha oświeceniowej nauki, sprowadzającej nierzadko zjawiska naszego świata jedynie do martwej materii. Romantycy upominali się o duchowy wymiar doświadczenia ludzkiego.
W polskich warunkach ruch romantyczny wiązał się z bolesnym albo euforycznym przeżywaniem naszego zbiorowego losu: niewoli, sprowadzonej na Polaków przez zaborcze mocarstwa i prób jej przezwyciężenia w kolejnych zrywach narodowowyzwoleńczych. Ta szczególna, wybuchowa mieszanka warunków historycznych i kulturowych ukształtowała romantycznych geniuszy, nadających ton literaturze polskiej XIX w.: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Kamila Norwida. O ich wspaniałym dziele w swoich wykładach dla Akademii opowiada prof. Ewa Hoffman-Piotrowska, doskonała znawczyni piśmiennictwa Romantyzmu. Poprzez omówienie komedii Aleksandra Fredry o innej, ironicznej i pełnej dowcipu, stronie literatury tamtego czasu, opowiada znany teatrolog i badacz dramatu, prof. Jacek Kopciński. Wszystko to razem składa się na frapujący obraz epoki, który pozwoli Ci skutecznie przygotować się do lekcji i egzaminów, a przede wszystkim wprowadzi Cię w jedną z najbarwniejszych epok w historii kultury, pod której wpływem znajdujemy się do dziś.
Na cykl wykładów zapraszają prof. Ewa Hoffman-Piotrowska oraz dr hab. Jacek Kopciński.
![Matematyka - wykłady, filmy, ćwiczenia i zadania](https://akademiauczymysie.pl/wp-content/uploads/2024/12/poz-1024x470.png)
Pozytywizm był ruchem w kulturze zachodniej drugiej połowy XIX w., pełnym zachwytu dla dynamicznie rozwijającej się nauki i technologii. Bezgraniczna wiara w osiągnięcia ludzkiej wiedzy, odkrycia Darwina, czy wynalezienie socjologii i psychologii jako naukowej wiedzy o ludzkiej naturze doprowadziły do szukania przez pisarzy nowego języka opisu rzeczywistości. W polskiej literaturze przełom pozytywistyczny zbiegł się z rozrachunkiem z bolesnym doświadczeniem klęski Powstania Styczniowego. Wykuwanie nowego ujęcia losu człowieka i losu całego narodu stało się zadaniem polskich pozytywistów. To wyzwanie zrodziło genialne dzieła Henryka Sienkiewicza, Elizy Orzeszkowej, czy Bolesława Prusa. Panoramiczne ujęcie epoki pozytywizmu i jej szczegółowe problemy w swoich wykładach dla Akademi kompleksowo omawia prof. Urszula Kowalczuk. Dzięki nam poznasz wszystko, co powinieneś wiedzieć o tej epoce, aby poradzić sobie podczas lekcji języka polskiego i dobrze zdać maturę. Mamy jednak nadzieję, że fascynująca opowieść prof. Kowalczuk wciągnie Cię na tyle, że zechcesz przyswoić sobie wiedzę o czasach, które wydały arcydzieła polskiej prozy XIX w., wykraczającą poza podstawę programową. Dlatego nasze wykłady są skonstruowane tak, by zaspokoić szczerą pasję do wiedzy, jak i odpowiedzieć na potrzeby szkolnych wymagań.
Na cykl wykładów zaprasza prof. Urszula Kowalczuk
![Matematyka - wykłady, filmy, ćwiczenia i zadania](https://akademiauczymysie.pl/wp-content/uploads/2024/11/1-6-1024x489.png)
Mianem Młodej Polski nazywamy polską odmianę ruchu w kulturze zachodniej, określanego jako modernizm. Jak sama nazwa wskazuje, był on reakcją na nowoczesność, na przełomie XIX i XX w. gwałtownie przeobrażającej świat. Procesy unowocześniania świata i społeczeństwa wiązały się nie tylko z nadziejami na radykalną poprawę ludzkiego losu. Przynosiły też ze sobą rozmaite lęki: dotyczące rozpadu więzi między ludźmi, nowych rozwarstwień społecznych, uwiądu ludzkiej indywidualności i wolności, brutalności nowoczesnej polityki i obyczajowości, czy zaniku sensu, jaki ludzkiemu życiu nadawały dawniej religia i tradycja. Ze wszystkimi tymi problemami mierzyli się wybitni artyści i pisarze modernistyczni. A przecież ich niepokoje pozostają także w dużej mierze niepokojami naszymi, skoro żyjemy w świecie, którego oblicze kształtują procesy unowocześnienia, sięgające korzeniami epoki Młodej Polski.
W polskiej kulturze tamten czas naznaczony był także przez specyficzne dylematy, wynikające z położenia naszej Ojczyzny. Po stu latach niewoli i podziału terytorium Polski na trzy zabory, po nieudanych, tragicznych zrywach niepodległościowych i upartym oporze wobec zaborców, Polacy niecierpliwie wyczekiwali nadejścia wolności. Musieli jednak odpowiedzieć sobie na pytanie: czy na tę wolność są gotowi? Czy potrafią po nią sięgnąć – i to zarówno w życiu indywidualnym, jak i zbiorowym?
Na cykl wykładów zaprasza dr hab. Urszula Kowalczuk.
![Matematyka - wykłady, filmy, ćwiczenia i zadania](https://akademiauczymysie.pl/wp-content/uploads/2024/11/1-7-1024x475.png)
Polska kultura w czasie drugiej wojny światowej znalazła się w prawdziwie tragicznym położeniu. Obaj okupanci postawili sobie za cel eksterminację patriotycznie usposobionych polskich elit oraz likwidację wolnej polskiej kultury. Mimo to literatura polska czasu wojny wydała książki znakomite, wśród nich także arcydzieła i podjęła odważny namysł nad dramatycznym położeniem Polski i jej obywateli.
Kurs Akademii sprawi, że poznasz najważniejsze dzieła tego okresu oraz ich autorów. Nasze lekcje to doskonale przeprowadzony wykład treści, zawartych w podstawie programowej, a także jego atrakcyjne i ambitne rozszerzenie. Przyglądamy się wojennej poezji i prozie. Pytamy, jak wyglądała w tym czasie poezja miłosna i bohaterska, obecne w dziele Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dotykamy straszliwego doświadczenia Gułagu, wyrażonego w „Innym świecie” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i piekła obozów koncentracyjnych, przedstawionych w opowiadaniach Tadeusza Borowskiego. Analiza „Dżumy” Alberta Camusa daje nam okazję do zadania pytań o miejsce egzystencjalizmu w kulturze XX-wiecznej Europy, ale i o sens cierpienia. Przyjrzenie się z kolei dziełu George’a Orwella pozwala lepiej wniknąć w naturę totalitaryzmów, zrodzonych z próby zbudowania utopijnego raju na ziemi.
Na cykl wykładów zapraszają Beata Izdebska oraz prof. Maciej Urbanowski.
![Matematyka - wykłady, filmy, ćwiczenia i zadania](https://akademiauczymysie.pl/wp-content/uploads/2024/11/1-8-1024x479.png)
Zapraszamy do udziału w cyklu wykładów poświęconych polskiej literaturze powojennej – bogatej, różnorodnej, pełnej głębokich refleksji i odważnych głosów. Program skierowany jest do wszystkich zainteresowanych poznaniem kluczowych twórców, nurtów oraz przemian literackich, które miały miejsce w Polsce od zakończenia II wojny światowej.
Na cykl wykładów zapraszają prof. Krzysztof Koehler, dr hab. Andrzej Niewiadomski, Rafał Węgrzyniak, Krzysztof Czyżewski, Jacek Kopciński oraz prof. Wojciech Kaliszewski.